پیانو  

 
پیانو یکی از سازهای صفحه‌کلیددار و مشهورترین آن‌ها است. صدای پیانو در اثر برخورد چکش‌هایی با سیم‌های فلزی آن در داخل جعبه چوبی تولید می‌شود. این چکش‌ها در اثر فشرده شدن کلیدها (کلاویه‌ها) به حرکت در می‌آیند. سیم‌های پیانو به صفحه‌ای موسوم به «صفحهٔ صدا» متصل شده‌اند که نقش تقویت‌کنندهٔ صدای آن‌ها را دارد.
 
برای مشاهده متن کامل به ادامه مطلب مراجعه کنیدمنبع: http://navayedalahoo.blogfa.com/

ادامه مطلب  

سنتور  

سنتور ساز زهی کوبه‌ای موسیقی ایرانی است. فرهنگ دهخدا سنتور را این‌گونه بازشناخته‌است:[۱] «از سازهای ایرانی به شکل ذوزنقه که دارای سیم‌های بسیاری است و با دو زخمه چوبی نواخته می‌شود. رایج‌ترین نوع سنتور (۹ خرکی) دارای ۷۲ سیم است که به دسته‌های ۴ تایی و در ۱۸ دسته تقسیم می‌شود.
 
برای مشاهده متن کامل به ادامه مطلب مراجعه کنیدمنبع: http://navayedalahoo.blogfa.com/

ادامه مطلب  

نی  

 
نی یا نی هفت بند از سازهای بادی ایرانی است و از دسته سازهای بدون زبانه است. ساز نی قابل کوک نبوده و نوازنده در همنوازی ها و تکنوازی ها از انواع مختلف نی استفاده می کند. وسعت صدای نی دو اکتاو و نیم است و در انواع آن با کوک های متفاوت، فاقد یک تا دو نت است. مانند نی «لا کوک» که فاقد نت دو، نی «سل کوک» فاقد نت سی بمل و نی «فا کوک» فاقد نت لا بمل است. نی از سازهای محلی است و در اکثر نقاط ایران وجود دارد
 
برای مشاهده متن کامل به ادامه مطلب مراجعه کنیدم

ادامه مطلب  

سید فرتاش افضلی  

جناب آقای سید فرتاش افضلی مدرس ساز ((دف))
 
سال 1358 درشهرستان اسلام آباد غرب متولد شد.
درسالهای کودکی درکنار پدر با موسیقی و ساز تنبور آشنا شد.
پس از فراگیری تنبور درسال 1376 به دلیل علاقه به سازهای کوبه ای ، به آموختن ساز دف روی آورد. در آغاز دف را نزد سید محمد جابری فرا گرفت وبه دنبال آن با حضور در کلاس های دف نوازی آقای امیر مؤذن به تکمیل آموخته های خود همت گماشت.
 
برای مشاهده متن کامل  رزومه و دیدن اجرای استاد به ادامه مطلب مراجعه کنیدمنبع: http://n

ادامه مطلب  

حسین اسماعیلی  

جناب آقای حسین اسماعیلی مدرس سازهای تار و سه تار
 
 
حسین اسماعیلی
متولد 1363 در اسلام آبادغرب
ازسال 1376 فعالیت خود را در موسیقی  بصورت خود آموز آغاز کرد
از سال 1379 تا 1383 زیر نظر استاد حمیدرضا زمزیا و مقطعی زیر نظر استاد مسعود شعاری ادامه داد
تجزیه وتحلیل ردیف موسیقی ایرانی را زیر نظر استاد محمد رضا لطفی و کلاسهای آهنگسازی و هارمونی و کونترپوان زیر نظر استاد حسین علیزاده و قطعه نوازی را زیر نظر استاد ارشد طهماسبی گذراند.
 
 
برای مشاهده متن کامل

ادامه مطلب  

دف  

دَفّ، یکی از سازهای کوبه‌ای در موسیقی ایرانی است که شامل حلقه‌ای چوبی است که پوست نازکی بر آن کشیده‌اند و با ضربه‌های انگشت می‌نوازند. این ساز از سازهای ضربی ایرانی شبیه به دایره ولی بزرگ‌تر از آن و با صدای بم‌تر است.
 
 
 
برای مشاهده متن کامل به ادامه مطلب مراجعه کنید
 منبع: http://navayedalahoo.blogfa.com/

ادامه مطلب  

تنبک  

تنبک[۱] (تمبک، دمبک، دندونک و ضَرب) یکی از سازهای کوبه‌ای ایرانی است. این ساز پوستی، از نظر سازشناسی جزء طبل‌های جام‌شکل محسوب می‌شود که از این خانواده می‌توان به سازهای مشابه مانند داربوکا در کشورهای عربی و ترکیه و همچنین زیربغلی در افغانستان اشاره کرد.
 
 
برای مشاهده متن کامل به ادامه مطلب مراجعه کنیدمنبع: http://navayedalahoo.blogfa.com/

ادامه مطلب  

بلز  

 
تاریخچه موسیقی کودک
 
مقدمه:
یكی از بحث­انگیزترین و در عین حال اساسی­ترین شاخه­های موسیقی را موسیقی كودك تشكیل می­دهد. این رشته از موسیقی، بسیار مهم است؛ زیرا در واقع زیربنای فراگیری موسیقی، چه به صورت شنیداری و چه به صورت عملكردی است. در نتیجه، اشتیاق و دنبال كردن آن در آینده به وسیله كودكان، در همین سن و سال­هاست كه پایه گذاری می­شود. این شاخه از موسیقی كه در بعضی از كشورها مانند كشور ما جوان و نوپاست، در كشورهای پیشرفته به ویژه پس از جن

ادامه مطلب  
صفحات ادامه نتايج:  1